Соборен дрон во близина на Амбасадата на САД во Багдад

Од:

Беспилотно летало синоќа е пресретнато и соборено во близина на Амбасадата на САД во Багдад, соопштија ирачките безбедносни сили.

Во инцидентот нема повредени лица, а дронот не успал да стигне до територијата на Амбасадата.

Според ирачката телевизија Ал Хадас се огласиле сирените на Амбасадата на САД откако непознати лица се обиделе да да истрелат ракета кон Зелена зона во центарот на Багдад, каде се лоцирани голем број владини згради и дипломатски мисии.

Ирачките власти неодамна ги интензивираа безбедносните сили во Зелената зона, откако шиитска група најави дека ќе одговори на гранатирањето на нејзините позиции на 28 јуни, во близина на границата со Сирија, од страна на американските воздухопловни сили.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Најмалку еден убиен и 13 ранети во пукање во Тенеси

Ана Ололовска

Ердоган: Сегашната насока во односите со САД не ветува

А1он

Ле Дриан: Ќе треба време да се излезе од француско-американската криза

А1он

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција за подморниците

А1он

Американскиот Конгрес одобри нови санкции против 35 руски милијардери и политичари

Ана Ололовска

ЕУ го поздрави подобрувањето на односите со САД

Ана Ололовска