Со успешна вакцина Британија до лето ќе се врати во нормала

Од:

Доколку вакцината против Ковид-19 е успешна и биде во употреба на почетокот на 2021 година, животот во Велика Британија до следното лето би можел да се врати во нормалните текови што постоеја пред воведувањето на мерките за карантин.

Ова денеска го изјави британскиот министер за здравство Мет Хенкок.

Тој прецизира дека, ако сè оди според очекувањата, најзагрозените слоеви на населението треба да се вакцинираат веќе на крајот на оваа година, и оти во тој случај масовната вакцинација треба да почне на почетокот на следната година.

Би можело да ве интересира

Рекордни 2.243 новозаразени лица во Бугарија

Ана Ололовска

Протести во Италија поради мерките против Ковид-19

Ана Ололовска

Приштина разгледува нови мерки против Ковид-19, не е исклучено затворање на границите

Ана Ололовска

Во Велика Британија 20.890 новозаразени, починале 102 лица – највисоко ниво на тревога во Нотингем

Жарко Настоски

Во Реџина 21 фудбалер заразен со коронавирус

Жарко Настоски

Во САД 63.195 новозаразени, починале 380 лица

Жарко Настоски