Со посета на седиштето на НАСА, Макрон ја почна посетата на САД

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во САД, каде домаќин ќе му биде неговиот американски колега Џо Бајден. Се очекува на врвот на агендата на разговорите да биде поддршката за Украина.

Макрон денеска имаше средба со потпретседателката Камала Харис, со која го посети седиштето на НАСА. Целта на заедничката посета на НАСА е потенцирање на меѓусебната соработка за вселенската технологија.

За време на средбата со францускиот лидер, Харис рече дека Франција е „витален сојузник“ на САД, додека обајцата ја истакнаа важноста на нивната вселенска соработка.

Во јуни, Франција го потпиша Договорот Артемида, кој има за цел да ја поддржи целта на НАСА за враќање на луѓето на Месечината до 2024 година. Во истиот месец, САД се приклучија на француската иницијатива за развој на алатки за прилагодување на климатските промени.

Макрон и неговата сопруга, исто така, треба да се сретнат со Џо и Џил Бајден на приватна вечера, подоцна во текот на денот. Утре Макрон ќе присуствува на официјалната церемонија за пречек, чиј домаќин ќе биде Бајден во Белата куќа.

Истиот ден, лидерите треба да разговараат за иранската нуклеарна програма, зголемената „надменост“ на Кина во Индо-Пацификот и зголемената загриженост за безбедноста во африканскиот регион Сахел.

По разговорите, Макрон и неговата сопруга ќе присуствуваат на државната вечера со музичарот Џон Батист, кој треба да настапи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Француската премиерка понуди омекнување на пензиската реформа

Француската полиција уапси Финец, осомничен за кражба на податоци на пациенти

Горан Наумовски

Уапсен убиец поврзан со Ндрангета, беше во бегство 16 години, последните три бил пица мајстор

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Големи протести во Франција против пензиската реформа

Катерина Павлова-Николовска

Протести во Франција поради поместување на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години

А1он

Борн: Нема преговори за старосната граница за пензионирање

Ана Ололовска