Со помош на апликација во Индија споени исчезнати деца со семејствата

Од:

Индиската полиција поврза илјадници исчезнати деца со нивните семејства со помош на апликација за препознавање лица, за која велат дека ќе ја „сменат играта“ во решавање на тој проблем.

Секоја година во Индија исчезнуваат илјадници деца, од кои голем број се продаваат за да просат, работат во ресторани, занаетчиската индустрија, фабрики и бордели.

Полицијата во јужната држава Теландан разви апликација за препознавање лица во рамки на „Операција осмев“, која има за цел решавање на проблемот со злоупотреба на детскиот труд и исчезнати деца.

– Резултатите се охрабрувачки, изјави Свати Лакра, висок официјален претставник, кој ја контролира кампањата.

Тој додаде дека претходно дека било предизвик да се работи со деца кои биле спасени, истакнувајќи дека долгорочното сместување деца во прифатилишта, на долги стази, не е идеално решение.

– Пронаоѓањето на нивните семејства и испраќањето дома е императив, рече тој.

Би можело да ве интересира

Моди ги провика Индијците в недела со свеќи и светла од мобилните да го протераат мракот од коронавирусот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Индискиот премиер Моди од карантин објавува видеа со вежби за јога

Ана Ололовска

Индија одвои 22,6 милијарди долари за помош на погодените граѓани од коронавирусот

А1он

Поради новите мерки во Индија граѓаните ги испразниле продавниците

Ана Ололовска

Индискиот премиер прогласи 21-дневна национална изолација со цел борба против коронавирусот

А1он

Прекршителите на самоизолацијата во Индија ќе носат транспарент за казна

А1он