Со минута молчење почна специјалната вонредна седница на Генералното собрание на ОН посветена на Украина

Од:

Генералното собрание на Обединети нации со едноминутно молчење за Украина ја отвори специјална вонредна седница на која ќе се дебатира за тоа дали да се осуди руската инвазија врз нејзиниот сосед.

Претседателот на ГС Абдула Шахид пред 193-те членки на ОН повика на „итен прекин на огнот“.

Тој упати апел до вмешаните страните да ја искористат „ретката“ можност за дијалог за „смислено и брзо да се деескалира“ ситуацијата.

Франција денеска ќе поднесе резолуција во Советот за безбедност на ОН, со која ќе повика на итен прекин на огнот во Украина и гаранции за доставување на хуманитарна помош до цивилите.

Во соопштението од Елисејска палата се додава дека Париз „ќе побара и прекин на огнот, што мора да претходи на какви било мировни преговори“.

Франција е една од петте постојани членки на СБ на ОН, заедно со САД, Велика Британија, Кина и Русија, додека 10 други земји се ротирачки непостојани членки.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Русите објавија дека со ракета Москит погодиле цел на оддалеченост од 100 километри

Објавен наводен разговор меѓу руски милјардер и продуцент: Путин е сатана

Кремљ: Имаме уникатно оружје со кое можеме да ги уништиме САД

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефицата на Russia Today во емисија: Мајкл, не ме прекинувај, ќе ти ги извадам очите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Москва во паника, издадени упатства во случај на нуклеарен напад

Горан Наумовски

Ганг: Односите меѓу Кина и Русија се фактор кој ќе донесе глобален мир и стабилност

Горан Наумовски