Снимката од убивањето на руски воени заробеници „веројатно е автентична“ проценуваат ОН

Од:

ОН соопштија дека видео снимките кои наводно прикажуваат украински војници како пукаат во руски воени заробеници се „многу веројатно дека се автентични“, според прелиминарната анализа.

Се чини дека видеото го прикажува егзекуцијата на 11 руски војници кои се предале во Луганск. Руските војници лежат на земја во очигледна предаденост, пред еден да се појави одзади и да отвори оган.

Украинските војници возвратија со оган, пред видеото да ги пресече истите руски војници кои лежат мртви на земја.

Сепак, видеото е монтирано на места, па тешко е да се заклучи што точно се случило.

Русија ги осуди убиствата, опишувајќи ги како „брутални убиства“. Иако првично одби да коментира, Украина подоцна соопшти дека ќе ја истражи снимката.

Украинскиот комесар за човекови права, Дмитро Лубинец, тврди дека видеата се чини дека прикажуваат „исценирано заробување“ каде руските сили всушност не се предале.

Би можело да ве интересира

Путин: Го почитуваме планот на Кина за Украина, ќе го разгледаме

Америка и испраќа на Украина нов пакет помош во оружје и опрема, вреден 350 милиони долари

Македонските „Сухои“ донирани на Украина, ама корист само за резервни делови

Горан Наумовски

Членките на ЕУ планираат да достават еден милион артилериски гранати во Украина

Путин го поздрави кинескиот план за Украина

Украина очекува Кина да го искористи своето влијание врз Русија за да стави крај на војната