Снимката на силување на затвореници предизвика лавина демонстрациии во Грузија

Од:

Снимката на силување затвореници со пендрек предизвика лавина демонстрации во Грузија, по што министерот за излежување затворски кази поднесе оставка. Владата тврди дека се работи за политичка провокација, во очи изборите на 1 октомври, а претседателот Михаил Сакашвили вети дека ќе ги казни сите кои учествувале во страшното злодело на злоставување на затворениците.

dobivaj vesti na viber

Над стотина демонстранти го блокираа сообраќајот во центарот на Тбилиси, по објавувањето на снимката на две телевизиски станици, како чувари во затворот силуваат затвореници со полициска палка.

Тројца полицајци се уапсени, а министерството за внатрешни работи соопшти дека тие на распитот сведочеле дека добиле пари од блиски соработници на опозицијата за организирање и снимање на злоставувањето.

Лидерот на опозицијата Биџин Иванишвили ги негираше сите обвинувања.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Се урна спасувачки хеликоптер во Грузија, објавена снимка од падот

Сакаме во НАТО, но прво да ги решиме проблемите со Русија, вели премиерот на Грузија

Ана Ололовска

Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија

Ана Ололовска

Грузија нема да го признае референдумот за соединување на Јужна Осетија со Русија

Поранешниот грузиски претседател Саакашвили од затвор пренесен во болница

Ана Ололовска

Грузија и Молдавија ги добија прашалниците за членство во ЕУ