Смрзнатата плоча на Гренланд забрзано се топи и е најмала од 1948 година

Од:

Гренладнската ледена плоча минатата година се намалила најмногу од периодот кога во 1948 година почнаа да се бележат податоците за неа, покажуваат најновите истражувања.

Лондонски „Индипендент“ пренесува дека истражувачите откриле дека големиот пад на површинската маса го предизвикале не само високите температури на воздухот, туку и одредени атмосферски услови кои станале зачестени заради климатските промени.

„Со децении го уништуваме мразот што настанувал со илјадници години“, изјави раководителот на истражувањето Марко Тедеско, истражувач во опсерваторијата Ламонт-Доерти на Универзитетот Колумбија во Њујорк.

Ледената плоча на Гренланд, втора по големина во светот, покрива 80 отсто од островот. Минатата година загуби приближно 600 милијарди тони вода, што придонесе за раст на глобалното ниво на морињата за околу 1,5 милиметар, се наведува во истражувањето објавено во магазинот „Криосфера“.

Би можело да ве интересира

ОН: Планираното производство на фосилни горива сериозно ги загрозува климатските цели

Ана Ололовска

Климатските промени виновни за исчезнување на 14 проценти од коралите во светот

Ана Ололовска

Џон Кери во посета на Европа

Ана Ололовска

Амбасада на Италија и УНИЦЕФ: Младите се подготвени да се приклучат кон глобалната конференција за климатски промени

А1он

Џонсон: Светот да покаже зрелост за климатските промени

Ана Ололовска

Светска банка: Климатските промени можат да предизвикаат масовна внатрешна миграција

Ана Ололовска