Смртна казна за иранскиот новинар Рухола Зам, кој во 2017 година поттикнал протести

Од:

Иранскиот новинар Рухола Зам, кој со својата работа во 2017 година поттикнувал протести во земјата, денеска е осуден на смртна казна, потврди судот.

Зам ја уредувал интернет страницата „Амадњуз“, која објавувала контроверзни видеа и информации за иранските власти.

Зам живеел и работел во егзил во Париз, но Иранската национална гарда во 2019 година го намалила да се врати во матичната земја, кога бил уапсен.

Би можело да ве интересира

Инцидент во иранската нуклеарна централа Натанц

Ана Ололовска

Помпео: САД сака да го задржи ембаргото на ООН за оружје на Иран

А1он

При експлозија на гас во болница во Техеран загинаа најмалку 19 луѓе

Ана Ололовска

Помпео го повика Советот на безбедност да го продолжи ембаргото на оружје на Иран

А1он

Потврдена петгодишна затворска казна за иранска научничка

Ана Ололовска

Во експлозија на бомба повреден командант на Револуционерната гарада на Иран

Ана Ололовска