Смена на министерот за одбрана најавуваат украинските медиуми

Од:

Украинските медиуми јавуваат дека следната недела украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников ќе ја напушти функцијата, а со министерството најверојатно ќе раководи Кирило Буданов, шеф на Разузнавачката служба на Украина.

Наводно, претседателскиот тим во моментов размислува каде да го префрли Резников, бидејќи „никој од претседателскиот кабинет не се сомнева дека тој треба да остане во тимот“. Резников наводно би можел да стане министер за правда. Според „Украинска Правда“, актуелниот министер за правда Денис Малиуска би можел да стане амбасадор во некоја европска земја.

На негово место, најверојатно, Буданов ќе го води Министерството за одбрана. Познато е дека тој бара негова замена во разузнавачката служба.

„Многу е тешко Кирил да ја напушти ДИУ, тој не сака да се пресели во Министерството за одбрана бидејќи разбира дека тоа е огромна бирократска машина. Но, тој нема повеќе време да размислува за тоа“, изјави неименуван извор. од агенцијата за обезбедување.

Министерот за одбрана во интервју за „Украинска правда“, кое ќе биде објавено, ја коментира можноста за негова оставка.

„Не сум имал никакви дискусии за моја оставка од оваа функција. Ќе го повторам мојот одговор за другите медиуми: „Секој функционер треба да разбере дека не е на функцијата доживотно. Треба да започне фаза и да ја заврши“, изјави Резников.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Ноќ на руски терор против Украина

Жесток руски напад на неколку украински градови

ВИДЕО: Загина австралиски војник кој се бореше во Украина

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

ВИДЕО: Украина со поморски дронови нападна руски бродови на Крим

Катерина Павлова-Николовска

Руски музичар кој го критикуваше Путин падна низ мраз на река и почина