Служба на ОБСЕ укажува на сериозни прекршувања на меѓународното хуманитарно право во конфликтот во Украина

Од:

Служба на Организацијата за безбедност и соработка во Европа тврди дека руските сили во Украина извршиле сериозни прекршувања на меѓународното хуманитарно право и на човековите права, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Со седиште во Варшава, Службата за демократски институции и човекови права, институција на ОБСЕ, објави извештај каде се наведуваат информации за сериозни прекршувања, извршени од Русија во рамки на конфликтот во Украина и вклучувајќи ги гранатирањата на театарот во Мариупол во средината на март и на железничката станица во Краматорск на почетокот на април.

Службата изразува сериозни грижи во извештајот, во врска со опсадите на укранските градови од страна на руските сили, при што на цивили им е одземена можноста да се евакуираат.

Однесувањето на руските војници во Украина се карактеризира со општо непочитување на основните принципи на меѓународното хуманитарно право, подвлекува службата на ОБСЕ.

Очевидци сведочат за случаи на незаконити егзекуции, приведувања, киднапирања, мачење и сексуално насилство, истакнуваат оттаму.

Во извештајот се наведува и дека украинските војници извршиле повреди на хуманитарното право. Се нагласува дека и двете земји во конфликтот извршиле повреди на правата на воени заробеници.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

НАТО и порача на Русија дека не може да победи во нуклеарна војна

А1он

Пет земји-членки на НАТО учествуваат во воената вежба во Унгарија

А1он

Ди Карло: ОН го поддржуваат територијалниот интегритет на Украина

Ана Ололовска

Стано: Референдумите во Русија се ескалација, ќе одговориме на соодветен начин

А1он

(ВИДЕО) Русија го уништи главното оружје на Украина: Тенкови од Словенија произведени во Југославија

А1он

Османи: Македонија нема да ги признае резултатите од референдумите за отцепување на Украина

Орце Костов