Словенија нарача 5.000 до 10.000 дози „паксловид“

Од:

Словенечкиот Национален институт за јавно здравје доби пратка од 10 кутии од антиковид лекот „паксловид“ (paxlovid) на „Фајзер“. На овој начин се нарачани од 5.000 до 10.000 терапевтски дози, соопшти Институтот.

dobivaj vesti na viber

Лекот е наменет за превенција од болничко лекување, главно за лица над 60-годишна возраст и пациенти со опасност од потежок тек на Ковид-19 заболувањето, велат лекарите. Во истовреме, некои пациенти може да не можат да го примат лекот бидејќи тоа може да не е компатибилно со земање некои други лекови.

Според искуствата од земјите каде што е применета терапија со „паксловид“, тој за 80 отсто ги намалува болничките случаи на Ковид-19. Лекот е комбинација од два антивирусни лека. Во споредба со „ремдесивир“, којшто пациентот го прима во инфузија, ова е во облик на таблети.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Словенија донесе закон за деполитизација на јавната телевизија

Владејачката словенечка партија престанува да го користи Твитер

Ана Ололовска

Петмина „вечни“ градоначалници во Словенија го добија осмиот мандат

Горан Наумовски

Локални избори во Словенија

Ана Ололовска

Во словенечкиот Парламент ќе се гласа недоверба на Фајон

А1он

Четричлено семејство од Словенија меѓу седумте жртви во пад на хеликоптер во Италија

Катерина Павлова-Николовска