Словак, по струен удар, зборувал само англиски јазик

Од:

Словак, од градот Кошице, од пред осум години кога бил погоден од струен удар го заборавил мајчиниот јазик и зборувал само англиски, објавија словачките медиуми.

Животот на 30-годишниот Павол Дутко се сменил откако преживеал струен удар од 220 волти.

– Синот го најдовме лежејќи во работилницата и кога лекарите го доведоа при себе зборуваше неповрзано на англиски, објаснува таткото Стефан Дутко.

Откако му биле направени разни лекарски испитувања било потврдено дека ја изгубил способноста да го говори мајчиниот јазик.

Павол, кој не можел да се снајде во Словачка сега живее во Кина каде го научил и мандаринскиот кинески јазик. Според неговите родители, мајчиниот јазик се уште не го говори сосема течно.

Би можело да ве интересира

Страшна сообраќајка во Словачка: Автобус се наби во камион, се стравува дека има мртви

Горан Наумовски

Словачка ја укина забраната за увоз на земјоделски производи од Украина

Ана Ололовска

Словачка и предаде на Украина 4 авиони МиГ-29

Ана Ололовска

Европската комисија ги тужи Бугарија и Словачка

А1он

Словачкиот референдум не успеа поради слабата излезност

Словачката позиција кон Косово зависи од односите меѓу Приштина и Белград

А1он