Словачка протера руски дипломати поради шпионажа

Од:

Словачка протера тројца руски дипломати поради сомнение дека се занимавале со шпионажа.

Портпаролот на словачкото Министерство за надворешни работи Јурај Тамага во изјава за весникот „Деник Н“ ја потврди информацијата. Словачки медиуми јавуваат дека руските дипломати биле прогласени за „персона нон грата“ уште на 6 август.

Руското МНР денеска соопшти дека на овој чекор на Словачка ќе возврати со иста мера.

„Традиционално, ќе одговориме со иста мера“, соопшти МНР на Русија.

Би можело да ве интересира

Макрон: Русија да објасни за труењето на Навални, има црвени линии за користењето хемиско оружје

А1он

Се урна воен авион во Тверската област во Русија

Ана Ололовска

Втората руска вакцина против Ковид 19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Апокалиптични сцени во Русија: Мртви птици паѓаат од небо

Ана Ололовска

Руските научници открија супстанца што би можела да лекува канцер

Ана Ололовска

Земјотрес недалеку од Бајкалското Езеро

Ана Ололовска