Словачка: Мајка Тереза најголем Европјанин

Од:

Според анкетата на словачките медиуми, по повод 9-годишнината од членството на Словачка во ЕУ, за најголеми Европјани на сите времиња Словаците ги прогласија Мајка Тереза, Никола Тесла и Леонардо да Винчи.

Меѓу останатите кандидати беа и Аристотел, Чарлс Дарвин, Алберт Ајнштајн и Волфганг Амадеус Моцарт.

Најголем број гласови од Словаците добија Мајка Тереза и Никола Тесла.

Јавните личности од Словачка предложија и други хуманисти, научници и уметници кои би можеле да ја понесат титулата најголем Европјанин.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Орбан: Европа не е во Брисел, Европа сме ние

Ана Ололовска

Крамер: Македонците себе си се гледаат како дел од Европа

Драган Поповски

Според Сорос, Си е закана за ЕУ

Ана Ололовска

Можна нова бура над Западна Европа викендов

Ана Ололовска

ВИДЕО: Осум жртви во бурата која ја погоди Европа

Драган Поповски

Еден човек загинаа, а се уште се утврдуваат материјалните штети од ураганските ветрови во Европа

Ана Ололовска

Leave a Comment

1 × 1 =