Словачка ќе ги тестира сите граѓани постари од 10 години

Од:

Словачка планира да ги тестира сите граѓани на возраст над 10 години за коронавирусот во следните два викенда, соопшти премиерот Игор Матович на денешната прес-конференција, додавајќи дека тоа е проект кој владата го подготвувала последните три недели.

Сè уште не е јасно дали ваквото национално тестирање ќе биде задолжително или доброволно.

Тестирањето на целото население, како што објасни Матович, е со цел да го открие вистинскиот број на заболени лица во земјата.

Децата помали од 10 години нема да мора да бидат тестирани, рече словачкиот премиер објаснувајќи дека одлуката е донесена врз основа на совети на педијатри.

Словачка има околу 5,5 милиони жители, а тестирањето ќе биде организирано слично како избори, така што ќе има околу 6.000 пунктови во земјата каде што ќе работат седумчлени тимови.

Би можело да ве интересира

Во САД ги фрлиле на отпад респираторите што им ги донира Русија

Жарко Настоски

Шпанските власти размислуваат за вонредна состојба и полициски час

Жарко Настоски

Претседателката на Европската комисија фон дер Лајен се самоизолира надвор од Белгија

Жарко Настоски

Рибарска екипа пристигнала во Нов Зеланд заразена со коронавирус

Ана Ололовска

Во последните 24 часа во Бугарија над илјада новозаразени од Ковид-19

А1он

Бугарскиот министер Каракачанов во самоизолација поради контакт со заразен со коронавирус

Ана Ололовска