Словачка и Полска подготвуваат испорака на борбени авиони за Украина

Од:

Словачка и Полска постигнаа договор за испорака на словачки борбени авиони МиГ-29 на Украина, објавија во Братислава министрите за одбрана на двете држави.

Полска се согласи да го обезбеди словачкиот воздушен простор со своите американски Ф-16 доколку МиГ-овите повеќе не се достапни, изјави словачкиот министер за одбрана Јарослав Над.

Неговиот полски колега Мариуш Блашчак го опиша како „совршено природно“ полските воздухопловни сили да ја прошират својата област на операции на јужниот сосед.

Над и другите претставници на словачката влада првично негираа дека Словачка може да го исполни украинското барање за предавање на борбените авиони МиГ од советски дизајн. Засега, сепак, тие се незаменливи додека Словачка не ги добие Ф-16-овите што ги нарача од САД пред неколку години.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германската влада планира да испрати дополнителен број хаубици на Украина

А1он

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на земјите кои го користат еврото

А1он

МААЕ: Здравјето на персоналот во нуклеарната централа Запорожје е загрозено

А1он

Џонсон со порака до Г7 и НАТО: Сега не е време за лош мир во Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Зеленски по кандидатскиот статус на Украина за ЕУ: Најважна одлука во 30-те години независност

Ана Ололовска

Макрон: Историската одлука за Украина е силен сигнал до Русија

Ана Ололовска