Скоро 500 луѓе се уапсени во Белорусија поради политички причини, велат од ЕУ

Од:

Над 470 лица се приведени од политички причини во Белорусија, соопшти службата за надворешна политика на ЕУ на социјалната мрежа Твитер.

Во прилог на овој твит е споделено двеминутно видео, кое преку фотографии ја раскажува приказната за принудното слетување на авионот на „Рајанер“ во Минск, по што беше уапсен еден од основачите на каналот „Телеграм“, Роман Протасевич, кого Белорусија го смета за екстремист. Видеото завршува со зборовите дека овој случај „не е изолиран“ и ветување за нови санкции на ЕУ против Белорусија.

ЕУ моментно подготвува нова црна листа на правни и физички лица, како и пакет економски санкции против Минск. Ситуацијата околу летовите кон и од Белорусија се влоши поради принудното приземјување на авионот на „Рајанер“ во Минск на 23 мај.

Би можело да ве интересира

На границата меѓу Литванија и Белорусија уапсени 171 ирачки мигрант

Ана Ололовска

ЕУ со осуда за случувањата во Вароша

Ана Ололовска

Русија е подготвена на взаемно признавање на вакцините со ЕУ

Белорусија: Побарана забрана за работа на водечкото здружение на новинари

Лукашенко: Европјаните може да предизвикаат трета светска војна со нивната хибридна кампања против нас, Русите и Кинезите

Жарко Настоски

Минск: Нема да ги затвориме дипломатските претставништва во ЕУ

Ана Ололовска