Скокна од 800 метри и преживеа

Од:

Каскадерот Гери Конери денеска скокна од хелихоптер 800 метри одалечен од земјата без падобран. „Слета“ на специјална писта направена од картонски кутии жив и здрав.

Ова е првпат некој да направи таков скок. Слетувањето според него е најтешкиот дел од се, но „Беше едно прекрасно, емотивно, спокојно, невистинито искуство за мене“ – изјави тој по успешно завршената работа.

http://www.youtube.com/watch?v=QYC105OH-Zg

На прашањето што го натера на ваков чекор, тој им одговори на новинарите едноставно „Мојата уметност“.

Неговата сопруга Вивиен заедно со еден куп доброволци ја направија пистата од 18.600 картонски кутии, четири метри висока, 13 метри широка со должина на едно фудбалско игралиште.

Би можело да ве интересира

Жител на Тработивиште бара работа и помош да обезбеди пари за лекување на сопругата

Ана Ололовска

ВИДЕО: Маж ми е инвалид со мозочен удар, извршителот ни ги зема парите што ни се за лекови

Габриела Димковиќ-Мишевска

Студија: Емоционалниот живот кај младите во земјава на многу ниско ниво

ВИДЕО: Жителите на Долно Количани во буриња носат вода за пиење од соседните села

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Жителите на Јака: „Елитната населба“ е целата во кал, во потполн мрак, без јавен превоз

Ана Ололовска

„Ѓорче Петров“ донираше за социјално загрозеното семејство од „Долно Лисиче“, од општина Аеродром ниту трага, ниту глас

Ана Ололовска

Leave a Comment

18 − 15 =