Складиштето за нафта во Русија погодено од дрон, воздушниот сообраќај над Москва беше затворен

Од:

Русија објави дека спречила координиран украински напад на Крим, откако украинските беспилотни летала исто така ја нападнале Москва, што го наруши воздушниот сообраќај во главниот град, а напад со дрон предизвика пожар во складиште за нафта во југозападниот дел на земјата.

Во последните денови, Украина започна серија напади врз руски воени цели во окупираниот Крим и врз црноморската флота на руската морнарица, со цел да ги поткопа воените напори на Москва во тој клучен регион. Нападите длабоко во Русија, далеку од првите линии на фронтот, исто така се зголемени, при што градоначалникот на Москва изјави дека најмалку два дрона биле соборени во регионот на главниот град.

Синоќа, Олексеј Данилов, секретар на Советот за безбедност на Украина, ги повика сојузниците на Киев да ја забрзаат испораката на оружје, велејќи дека тоа е единствениот начин да се стави крај на војната.

„На пример, целосното или делумното отстранување на руската црноморска флота, што е изводлива задача, би требало значително да го забрза процесот на руската потрага по излез од војната“, напиша Данилов на порталот „Украинска Правда“.

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија најмалку шест беспилотни летала кои го гаѓаа Крим од различни правци, објави во неделата руското Министерство за одбрана.

Во извештајот за апликацијата за пораки Телеграм не се наведува дали има штета или жртви на украинскиот полуостров, кој Русија го анектираше во 2014 година, осум години пред целосната инвазија на Русија на Украина.

Во московската област, едно беспилотно летало е уништено над областа Истра, а друго над областа Раменски, изјави на Телеграм градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин, додавајќи дека нема жртви или штета од остатоците од дронот.

Најмалку 30 летови беа одложени, а шест откажани на главните аеродроми во Москва, објавија руските државни новински агенции, вообичаен потег на воздухопловните власти за време на напади со беспилотни летала.

Во југозападна Русија, украинско беспилотно летало оштети складиште за нафта рано во неделата, предизвикувајќи пожар во резервоарот за гориво кој подоцна беше изгаснат, изјави регионалниот гувернер.

„Нема жртви, сите служби за итни случаи работат во реонот на објектот“, изјави на Телеграм гувернерот на регионот Ојол, Андреј Кличков.

Би можело да ве интересира

Украина: Русите вчера загубија стотици војници

Украина: Досега уништивме 5.000 руски беспилотни летала

Пукна нафтовод во западна Украина, избувна голем пожар

Горан Наумовски

Медведев: Нема да застанеме додека не ги ослободиме старите руски земји

Русија регрутира сиромашни Кубанци да се борат во Украина

Горан Наумовски

Киев: Западот мора да ни каже колку долго ќе трае поддршката