Скандал во Германија: Речиси 9.000 лица наместо вакцина примиле физиолошки раствор

Од:

Речиси 9.000 лица во Германија ќе треба повторно да примат вакцина против Ковид-19 откако беше откриено дека наместо прва доза примиле физиолошки раствор.

„ Станува збор за вкупно 8.557 лица кои веројатно се делумно заштитени со вакцинирањето иако го претпоставувале спротивното“ – велат локалните власти.

Тие ги повикаа граѓаните кои се вакцинирале во спорниот период да се пријават за да примат прва доза вакцина.

Се смета дека една медицинска сестра вработена во локалниот центар за вакцинација го користела физолошкиот раствор. Било утврдено дека физиолошки раствор примиле главно лица повозрасни од 70 години кои дошле да се вакцинираат во перидот меѓу 5.март и 21. април.

Скандалозниот случај беше откриен при крајот на април, но тогаш се претпоставуваше дека се работи за само шест лица. Осомничената медицинска сестра, на социјалните мрежи споделувала критички ставови за вакцинацијата.

Би можело да ве интересира

Во Германија вакцинација во верски објекти, во спортски сали и во јавниот превоз

ВИДЕО: Голем протест во Берлин против антиковид мерките

Вознемирувачки снимки на полициската бруталност во Берлин-ја фаќа за врат, па на земја

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Протести против ковид мерките и во Берлин, демонстрантите се судрија со полицијата

Германија ги менува правилата на границите и воведува нова корона карта

Катерина Павлова-Николовска

Делта-сојот стана доминантен во Германија и во Белгија

Катерина Павлова-Николовска