Сите руски регионални парламенти гласаа за уставни измени

Од:

Сите 85 руски регионални парламенти гласаа за уставните амандмани што ќе му овозможат на Владимир Путин повторно да се кандидира за претседател по истекот на неговиот актуелен мандат во 2024 година, изјави пратеникот Андреј Клишас.

Тој рече дека Советот на Федерацијата, Горниот дом на рускиот Парламент, ги примил резултатите од гласањето и за тоа ќе расправа на утрешната седница.

Потребни беа 57 регионални парламенти да се изјаснат во прилог на измените на Уставот за предлогот да се достави до Уставниот суд на разгледување.

Би можело да ве интересира

Русите открија новa опаснa варијанта на коронавирусот, можно е да е отпорна на вакцините

Жарко Настоски

Варшава ги обвини Русите за голем хакерски напад врз полската влада

Жарко Настоски

Коронавирусот нагло почна пак да се шири во Москва, градоначалникот се сомнева во нова мутација

Жарко Настоски

Кремљ го поздрави американскиот здрав разум за стратешкиот дијалог

Ана Ололовска

ЕУ го менува пристапот кон Русија, Брисел ќе „одговори, присили и разговара“

Жарко Настоски

Русите и Американците не се договараат зад наш грб, вели шефот на украинската дипломатија

Жарко Настоски