Сите осомничени за нападите на Шри Ланка или се уапсени или загинати, тврди полицијата

Од:

Сите осомничени што учествувале во заговорот или биле директно поврзани со нападите во Шри Ланка на Велигден, се или уапсени или загинати, изјави вршителот на должност началник на полицијата Чандана Бикрамаратн.

– Силите за безбедност конфискуваа материјали за изработка на бомби што требало да ги искористат за идни напади, Бикрамаратн.

Исламска држава презеде одговорност за низата напади на Шри Ланка при што загинаа 257 лица, а околу 500 беа повредени.

Властите во Шир Ланка изјавија дека нападите се извршени од две малку познати локални исламистички групи.

Би можело да ве интересира

Пожар на огромен танкер кај Шри Ланка, стотици илјади тони нафта пред излевање во Индискиот Океан

А1он

Воен ловец „У-12“ се урна во Шри Ланка, четворица загинати

Ана Ололовска

Поранешниот министер за одбрана – нов претседател на Шри Ланка

Ана Ололовска

Претседателски избори во Шри Ланка

Ана Ололовска

Колективно труење со храна во центар за пребројување на гласови во Шри Ланка

Ана Ололовска

Шри Ланка: За последиците од нападот одговорен е шефот на тајната служба

Ана Ололовска