Системите за противвоздушна одбрана вклучени во одбивањето воздушни напади во Киев

Од:

Системите за противвоздушна одбрана беа ангажирани денеска во раните утрински часови во одбивање воздушни напади во близина на Киев, соопшти воената управа на главниот град на Украина.

Сведоци за Ројтерс известиле дека слушнале неколку експлозии во регионот на Киев кои звучеле како системи за противвоздушна одбрана да погодуваат цели. Во цела Украина имаше тревога за воздушен напад.

Русите ја гранатираа и областа кај Доњецк, загинаа најмалку три лица

Днипро не е единствената област цел на руско гранатирање. Најмалку едно лице загина, а седум се ранети во нападите на Хирник, град јужно од Харков. Во Хорливски, во близина на Доњецк, загинаа две лица.

Би можело да ве интересира

„Забраната за влез на автомобили со руски регистарски таблички во земјите на ЕУ е нацизам“

Објавен таен документ: Ова се целите на САД во Украина

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Киев

„Идиоти“, „високорангирани морони“ и „уште една будала“

Катерина Ѓуровски

Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

Катерина Ѓуровски

Колку чини војната во Украина – ден на бојното поле Америка го плаќа со 86 милиони долари