Сиромашните земји ги обвинија богатите за нерамномерна распределба на вакцините

Од:

Лидерите на земјите во развој на Генералното собрание на ОН предупредија дека трупањето вакцини против Ковид-19 во богатите земји овозможува развој на нови варијанти на коронавирус и дека инфекцијата повторно зема замав.

Филипините, Перу, Гана и многу други земји порачаа дека солидарноста не успеала, а генералниот секретар на ОН ја нарече нерамномерната распределба на вакцината „бесрамна“.

„Богатите земји ја складираат вакцината, додека сиромашните ја добиваат со капалка“, рече филипинскиот претседател Родриго Дутерте.

Според него, „ова е шокантно и мора да се нарече со вистинското име – себичност која не е ниту оправдана ниту морална“.

Околу 35 проценти од луѓето во светот кои примиле барем една доза вакцина доаѓаат од земји со високи приходи, од кои 28 проценти се од Европа и Северна Америка.

Во меѓувреме, стапките на вакцинација во некои земји, како што се Хаити или ДР Конго, се помали од еден процент.

Африка е тешко погодена од т.н. национализам на вакцините, при што околу 900 милиони Африканци допрва треба да ја примат вакцината за континентот да достигне 70 проценти вакцинација.

САД вчера ветија дополнителни 500 милиони дози вакцина за други земји, а Кина две милијарди дози за остатокот од светот до крајот на годината.

Би можело да ве интересира

Многу повеќе Американци добиваат засилувачка вакцина од оние кои се решиле на прва доза

А1он

Украинската национална хероина фатена со лажен сертификат за вакцинација

А1он

СЗО: Безбедна е истовремената употреба на вакцините против Ковид-19 и грип

Мета: Албанија прва во Европа по смртни случаи од Ковид, итно да се преземат соодветни мерки

Ана Ололовска

Романски министер за здравство: Не се гледа крајот на пандемијата

Ана Ололовска

Белата куќа бара СТО да поддржи суспензија на патентите за вакцини против Ковид-19

Ана Ололовска