Сирискиот претседател ал-Асад со Указ ја укина функцијата Голем муфтија

Од:

Со Указ на сирискиот претседател Башар ал-Асад е укината функцијата Голем муфтија, кој досега ја претставуваше највисоката верска исламска власт во оваа земја, јави денеска агенцијата Сана.

Указот вчера стапи на сила, со што де факто е пензиониран шеикот Ахмад Бадредин Хасун (72), кој функцијата Голем муфтија ја извршуваше од 2004 година.

Неговите овластувања сега ќе ги преземе Исламскиот совет, тело под Министерството за верски прашања. Отсега Исламскиот совет ќе ги утврдува празниците според лунарниот календар и ќе дава мислења за верски прашања.

Сана не соопштува детали за причините за укинувањето на функцијата Голем муфтија, но одлуката е донесена по долгогодишни напори на Владата да го прошири надзорот над верските прашања.

Би можело да ве интересира

Јорданската армија убила 27 криумчари кои се обиделе да влезат од Сирија

А1он

Сириските курди ја вратија контролата врз затворот Хасаке, шест дена по крвавиот џихадистички напад

А1он

Напната ситуација меѓу курдските и екстремистичките сили во сириски затвор

Ана Ололовска

Во Сирија во четиридневни борби меѓу курдите и екстремистите загинаа најмалку 136 лица

Ана Ололовска

Шест жртви, од кои две деца, во напад во Сирија

Катерина Павлова-Николовска

Ракетирана американска база, има загинати

Ана Ололовска