Сирискиот огранок на Ал Каеда нуди три милиони евра за главата на Асад

Од:

Лидерот на сирискиот огранок на Ал Каеда, Абу Мохамед ал Голани понуди три милиони евра за главата на сирискиот претседател Башар ал Асад и два милиони за главата на лидерот на либанското шиитско милитантно движење Хезболах.

Ал Голани во објавена аудио снимка вели дека ќе му плати „три милиони евра на оној, кој ќе го убие Башар Асад и ќе го избрише од историјата“.

– Уште колку време ќе се лее муслиманска крв поради човек, кој е вљубен во власта? Колку време треба да чекаат муслиманите за да си ги вратат правата?, праша лидерот на групацијата Џебхат ал Нусра (Фронт на победата).

Ал Голани исто така вети два милиони евра за секој, кој ќе го убие лидерот на Хезболах, Хасан Насрала.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Американските трупи во Сирија нападнати со компири

Ана Ололовска

ВИДЕО: Американски трупи влегоа од Сирија во Ирак

Ана Ололовска

Џонсон и Ердоган разговараа за Сирија

Ана Ололовска

Американските сили се повлекоа од Сирија и ја уништија својата база

Ана Ололовска

Турската војска воспостави контрола над сирискиот град Рас ал-Ајин

Ана Ололовска

Еспер: Американските војници од Сирија ќе бидат стационирани во западен Ирак

Ана Ололовска

Leave a Comment

12 − 8 =