Сирија: Најмалку 43 загинати и над 100 ранети во напади во провинцијата Идлиб

Од:

Во напади од воздух во северозападната сириска провинција Идлид загинаа најмалку 43 луѓе, соопшти Сириската организација за човекови права со седиште во Лондон.

Триесет и седум цивили загинаа во напади во кои е погоден пазар и области во градот Марет-ал-Нуман во провинцијата Идлиб. Шест други лица загинаа во напади од воздух во соседниот град Саркиб.

Во нападите се ранети повеќе од 100 луѓе.

Руското Министерство за одбрана демантираше дека нивни авиони ги извршиле нападите. Претходно, Сириската организација за човекови права соопшти дека најверојатно руски или сириски авиони ги извршиле нападите.

Би можело да ве интересира

Сириската армија воспостави контрола врз северниот дел на покраината Хама

Путин и Ердоган разговараа за формирање уставна комисија на Сирија

Сириската војска ги опколи бунтовниците во покраината Хама

Ана Ололовска

Сирија: Отворен хуманитарен коридор во Идлиб и Хама

Ана Ололовска

Сириските владини сили влегоа во бунтовничкиот град Кан Шејхан во Идлиб

Ана Ололовска

Германија првпат прифати деца на терористи од Сирија