Сирија: Најмалку 43 загинати и над 100 ранети во напади во провинцијата Идлиб

Од:

Во напади од воздух во северозападната сириска провинција Идлид загинаа најмалку 43 луѓе, соопшти Сириската организација за човекови права со седиште во Лондон.

Триесет и седум цивили загинаа во напади во кои е погоден пазар и области во градот Марет-ал-Нуман во провинцијата Идлиб. Шест други лица загинаа во напади од воздух во соседниот град Саркиб.

Во нападите се ранети повеќе од 100 луѓе.

Руското Министерство за одбрана демантираше дека нивни авиони ги извршиле нападите. Претходно, Сириската организација за човекови права соопшти дека најверојатно руски или сириски авиони ги извршиле нападите.

Би можело да ве интересира

Најмалку 12 загинати при руски воздушни напади во Сирија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нападната руска база во Сирија, одбиен напад со дронови

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Американците ги блокираа Русите на сред пат во Сирија, напнато било 15 минути

Предраг Петровиќ

Башеле: Во Сирија страдаат цивили и покрај примирјето

Ана Ололовска

Тројца турски војници загинаа во Сирија при експлозија на автомобил-бомба

Ана Ололовска

Околу 300.000 Сиријци раселени во руската офанзива на Идлиб

Ана Ололовска