Сирија: Израел го нападна аеродромот во Дамакс, загинаа пет војници

Од:

Израел изврши воздушен напад на сирискиот меѓународен аеродром во Дамаск и на некои други места на југот на главниот град на таа земја, при што загинаа пет војници, а причинета е голема материјална штета, соопшти утрово сириското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Сириската противвоздушна одбрана го пресретна тој напад и успеа да собори поголем дел од греберот, се вели во соопштението на Министерството. Ројтерс наведува дека се уште нема потврда дали штрајкот влијаел на операциите на самиот аеродром.

Израел ги засили нападите на сириските аеродроми за да го наруши зголеменото користење на линиите за воздушно снабдување од страна на Техеран, кој ги снабдува со оружје неговите сојузници во Сирија и Либан, вклучително и Хезболах, дознава Ројтерс од регионални дипломатски и разузнавачки извори.

Техеран се одлучи за воздушен транспорт како посигурен начин за транспорт на воена опрема до своите сили и сојузничките борци во Сирија, по прекинот на копнените трансфери.

Стотици илјади Сиријци загинаа, а милиони останаа без покрив над главата откако протестите против сирискиот претседател Башар ал-Асад се претворија во граѓанска војна во 2011 година, привлекувајќи странски сили и оставајќи ја Сирија поделена на зони на контрола.

Би можело да ве интересира

Еден Палестинец е убиен за време на израелска воена операција на Западниот Брег

Ана Ололовска

Израелски војници убија четворица Палестинци

А1он

Папата испрати порака до Израел и Палестина: Насилството убива, барајте дијалог

Ана Ололовска

Израелскиот суд пресуди, поранешниот премиер Олмерт го наклеветил Нетанјаху

А1он

Нетанјаху се соочува со проблеми во напорите да формира влада на Израел

Ана Ололовска

Израел и Турција почнуваат нова ера на односи