Сирија доби два милиона вакцини против колера

Од:

Сирија доби два милиона дози вакцини против колера, што е прва испорака откако беше погодена од епидемијата на оваа заразна болест во септември, соопшти денеска Министерството за здравство во Дамаск, додавајќи дека е обезбедена од агенцијата УНИЦЕФ и меѓународната организација Гави.

Колерата ја опустоши оваа земја долго време погодена од војна, поради што и е тешко да се бори со епидемијата поради уништениот здравствен систем и системот за дистрибуција на вода за пиење.

Според Министерството, од септември досега во Сирија од колера се заразиле 1.556 лица, а 49 починале.

И Министерството и Обединетите нации сметаат дека епидемијата потекнува од тоа што луѓето пиеле нечиста вода од реката Еуфрат и ја користеле загадената вода за наводнување на посевите, што резултирало со контаминација на храната.

Како што беше соопштено од Дамаск, вакцинацијата ќе започне во декември, ќе трае две недели и ќе се спроведува во областите кои се најпогодени од колера, а тоа се околината на градот Алепо, Деир Езор, Хасака и Рака.

Во светот има недостиг од вакцина против колера, бидејќи неколку земји истовремено се погодени од епидемии поради војни, сиромаштија и климатски промени.

Поради ова, во октомври Светската здравствена организација најави привремена суспензија на дведозната вакцинска заштита, па сега се дава само една доза.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Седум загинати во Сирија во авионски напад врз камиони кои превезувале оружје

А1он

ОПЦВ: Режимот на сирискиот претседател е одговорен за нападот со хлор во кој загинаа 43 лица

Се урна зграда во Сирија, најмалку 10 загинати, меѓу нив има и дете

Сирија: Напад врз американската база Ал Танф, ранети двајца сириски војници

А1он

СБ на ОН го одобри продолжувањето на испораката на хуманитарна помош во северозападна Сирија за уште шест месеци

Ана Ололовска

СБ на ОН едногласно одлучи преминот меѓу Турција и сириски Идлиб да остане отворен

Ана Ололовска