Сирија бара итна седница на СБ на ОН за Голанската висорамнина

Од:

Сирија го повика Советот за безбедност на Обединетите нации да одржи итен состанок за Голанската висорамнина.

Повикот на Сирија следеше по контроверзната одлука на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае израелскиот суверенитет над окупираната Голанска висорамнина.

Трамп во понеделникот потпиша претседателски указ со кој службено го признава Голан како израелска територија.

Според ОН, правниот статус на Голан останува непроменет и покрај потегот на Трамп, така што и натаму се смета за „окупирана територија“ според меѓународното право.

Израел ја окупираше Голанската висорамнина на Сирија за време на арапско-израелската војна во 1967 година и продолжи да зазема околу две третини од подрачјето на Голанската висорамнина како резултат на судирот.

Израел во 1981 година формално ја анектираше таа територија, што во тоа време едногласно го отфрли Советот за безбедност на ОН.

Би можело да ве интересира

Германија првпат прифати деца на терористи од Сирија

Сириските авиони изведоа напади врз турскиот конвој во Идлиб

Ана Ололовска

Турски воени единици се упатија кон сирискиот град Саракиб

Ана Ололовска

Гутереш го осуди терористичкиот напад на свадба во Кабул

Ана Ололовска

ОН: Од Втората светска војна немало толку бегалци

Ана Ололовска

Исламисти соборија авион на сириската Влада и го заробија пилотот