Сирија: 17 загинати во Дера

Од:

17 луѓе, меѓу кои десет жени, беа убиени изминатата ноќ во гранатирањето во јужниот сириски град Дера.

Во тој град пред 15 месеци избувна востанието против режимот на претседателот Башар ал Асад, соопшти Сирискиот центар за набљудување на човековите права.

Освен жртвите во Дера, 44 лица биле убиени на различни места во Сирија, од кои половина од нив во централната провинција Хомс и во квартови и предградија на Дамаск.

Би можело да ве интересира

Суд: Холандија да помогне при враќање на децата од Сирија

Асад: Ќе има многу претседателски кандидати на изборите во Сирија во 2021 година

Ана Ололовска

Асад: Немам намера да се сретнам со Ердоган

Ана Ололовска

Експлозија на автомобил-бомба во Сирија, има загинати

Асад: ЕУ треба да се плаши од џихадистите кои ги поддржува, а не од бегалците

Ердоган не исклучува продолжение на операцијата „Извор на мирот“

Leave a Comment

three × five =