Сирија: 17 загинати во Дера

Од:

17 луѓе, меѓу кои десет жени, беа убиени изминатата ноќ во гранатирањето во јужниот сириски град Дера.

Во тој град пред 15 месеци избувна востанието против режимот на претседателот Башар ал Асад, соопшти Сирискиот центар за набљудување на човековите права.

Освен жртвите во Дера, 44 лица биле убиени на различни места во Сирија, од кои половина од нив во централната провинција Хомс и во квартови и предградија на Дамаск.

Би можело да ве интересира

Трамп: Јордан и Израел бараа да не ја повлекувам армијата

Путин и Макрон разговараа за Сирија и Украина

Околу 70.000 деца се раселени поради турската офанзива во Сирија

Еспер најавува можност дел од американските сили да останат во Сирија

Турција тврди дека Курдите се повлекуваат од североисточна Сирија

ВИДЕО: Американските трупи во Сирија нападнати со компири

Ана Ололовска

Leave a Comment

2 + 6 =