Синот на Гадафи се кандидира на претседателските избори во Либија во декември

Од:

Синот на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи, Сеиф ел Ислам, се кандидираше за претседателските избори закажани за декември, изјави претставник на изборната комисија за локалните медиуми.

dobivaj vesti na viber

– Сеиф ал Ислам Гадафи ја поднесе својата кандидатура за претседателските избори до канцеларијата на Изборната комисија во Сабха, во југозападниот дел на земјата, изјави претставникот за либискиот канал Ел-Расмија.

Агенцијата Бета потсетува дека Либија беше втураната во хаос за време на бунтот во 2011 година, кога нејзиниот долгогодишен лидер Моамер Гадафи беше соборен и убиен.

Во претходните години, земјата беше поделена на две паралелни и конфликтни влади, од кои едната го контролира источниот, а другата западниот дел на Либија. Секоја од нив имаше поддршка од неколку паравоени единици и неколку држави.

Прекинот на огнот е во сила од октомври 2020 година, а со земјата сега управува преодна влада чија задача е да ја подготви земјата за изборите во декември.

Би можело да ве интересира

ОН го осудија упадот на демонстрантите во парламентот на Либија во Тобрук

Ана Ололовска

Демонстранти упаднаа во зградата на либискиот парламент во Тобрук

Ана Ололовска

Бродот „Оушн Викинг“ спаси 158 мигранти во Медитеранот

Ана Ололовска

Башага и неговите министри го напуштија од Триполи

Ана Ололовска

Судири во Триполи при обид владата на Фати Башага да ја преземе власта од ривалскиот кабинет на Абдел Дбеиба

Ана Ололовска

Цените на нафтата над 108 долари, во фокус намалените испораки од Русија и Либија

А1он