„Синофарм“ гради нова фабрика за вакцини во Вухан

Од:

Кинеската компанија „Синофарм“ ќе почне со изградба на нова фабрика за производство на вакцини во Вухан, град за кој се тврдеше дека е епицентар на коронавирусот, а во која се верува дека ќе може да произведува милијарда дози годишно.

Британските медиуми пренесуваат дека кинескиот Институт за биолошки производи во Вухан не прецизираше кога фабриката ќе почне да работи со полн капацитет.

Најавата за изградба на фабриката е голем проект на „Синофарм“, што е поддржан од државата, со цел да се направат три милијарди дози вакцини годишно.

Институтот за биолошки производи во Пекинг, каде „Синофарм“ веќе има фабрика, исто така, може да произведе милијарда дози годишно и да изгради нов производствен капацитет.

Кина досега одобри три вакцини против Ковид-19 за општа употреба: Синофарм, Синовак, КанСино и уште три вакцини од домашно произведство за итна употреба.

Би можело да ве интересира

Лончар: Во Србија вакцинирани 48 отсто, најголем број заразени се вратените од одмор

Ана Ололовска

Браун: Германија можно е да ги ограничи невакцинираните

Ана Ололовска

ВИДЕО: Судири меѓу полицијата и противниците на здравствениот пасош на Елисејските полиња

Ана Ололовска

Бугарија од понеделник се затвора за патниците од Холандија, Малта, Андора и Грузија заради Ковид-19

Ана Ололовска

Мицотакис ги повика Грците задолжително да се вакцинираат

Ана Ололовска

Повторно демонстрации во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Ана Ололовска