Симонета Сомаруга – нов претседател на Швајцарија

Од:

Mинистерката за животна средина, транспорт, енергетика и комуникации на Швајцарија, Симонета Сомаруга е избрана за претседател на државата за 2020 година.

Сомаруга е од Социјалдемократската партија.

Претседателските избори се одржаа на 11 декември на заедничка седница на двата дома на Парламентот на државата.

Сомаруга претходно беше избрана за претседател и во 2015 година.

Претседателот на Швајцарија не е шеф на државата, сите функции се исполнуваат колективно од сите членови на Владата – Федерален совет. Неговиот глас сепак е клучен во дискусиите во Советот. Изборот за претседател се спроведува во Парламентот и мандатот трае една година.

Претходно пратениците ги резбираа седумте членови на кабинетот за нов четиригодишен мандат.

По правило кабинетот се состои од претставници на четирите најголеми партии, претставувајќи целиот политички спектар.

Би можело да ве интересира

Жена убиена од нејзиното куче во Швајцарија

А1он

Анкета: Швајцарците против референдум за ограничување на движењето

А1он

Швајцарија изрече оваа година рекорден број забрани за влез и престој

Ана Ололовска

ВИДЕО: Не се знае бројот на затрупани скијачи во големите лавини на швајцарските Алпи

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лавини во ски центри во Австрија и Швајцарија: Пријавени многу жртви

Татјана Ташкова

Конкурс за англиска верзија на химната на Швајцарија, наградата е над 9.000 евра

Ана Ололовска