Силно невреме во Централна Европа, загина 14-годишно девојче во Словачка

Од:

Силно невреме ја зафати централна Европа денеска – девојче загина во Словачка, а железничкиот сообраќај привремено беше прекинат во северна Германија.

Словачката полиција објави дека 14-годишно девојче загинало кога врз неа паднало дрво во источна Братислава.

Повредени се и неколку други студенти, од кои еден е хоспитализиран во тешка состојба.

Во соседна Чешка, околу 30.000 домаќинства останаа без електрична енергија, а урнати дрвја блокираа патишта и железници.

Во Германија, железничкиот сообраќај на североисток на земјата, од Берлин до Хамбург и Хановер, не функционираше некое време. Со железнички проблеми се соочија и во јужна Германија.

Во близина на Волфсбург, помеѓу Хановер и Берлин, брз воз удри во дрво што паднало на шините при што со повреди се здобил машиновозачот.

Две зоолошки градини се затворени во Берлин и сите животни сместени во затворени простории.

Би можело да ве интересира

На секој петти жител во ЕУ му пречи бучава од соседството

А1он

Европа во 2020 година ја чека политички пекол

Ана Ололовска

Кинескиот амбасадор во ЕУ бара почитување на принципите на слободниот пазар

Ана Ололовска

ВИДЕО: Осуммина загинати во силното невреме во Шпанија и Португалија

Хуавеи планира да отвори фабрика во Европа

Ана Ололовска

Половина век од најстариот нуклеарен реактор во Европа

Ана Ололовска