Силни експлозии во Дамаск

Од:

Силни експлозии одекнаа минатата ноќ во реонот на сирискиот главен град Дамаск, но засега нема информации за евентуални жртви или предизвикани материјални штети.

Сириските државни медиуми објавија дека експлозивите биле предизвикани од проектили лансирани од Израел.

Ваквите наводи ги потврди и сириската противвоздушна одбрана, која соопшти дека лоцирала оти „непријателски проектили долетале од окупираните територии“, алудирајќи на Израел и дека „уништила поголем број“ од нив.

Сирискиот центар за мониторинг на човековите права, со седиште во Лондон, соопшти дека израелската армија извршила ракетни напади врз цел во околината на Дамаск.

Израел досега ниту ги потврди, ниту ги демантираше ваквите наводи. Изминативе месеци израелските сили во неколку наврати соопштија дека извршиле напади врз цели во Сирија поврзани со Иран и проиранското либанско движење Хезболах, кои во сирискиот конфликт се сојузници на властите во Дамаск.

Би можело да ве интересира

Башеле: Во Сирија страдаат цивили и покрај примирјето

Ана Ололовска

Тројца турски војници загинаа во Сирија при експлозија на автомобил-бомба

Ана Ололовска

Околу 300.000 Сиријци раселени во руската офанзива на Идлиб

Ана Ололовска

Зголемен бројот на цивилни жртви во борбите во сириски Идлиб

Ана Ололовска

Сирија: Активисти тврдат за најмалку 15 жртви во напади во Идлиб

Ана Ололовска

Турција и Русија разговараат за безбедносна зона во Идлиб

Ана Ололовска