Силна експлозија во Најроби

Од:

Во експлозија на бомба во центарот на Најроби ранети се најмалку 16 лица, а сосема е разурната една зграда.

Возилата на „Брза помош“ итаат кон центарот на градот, а затечените граѓани се обидуваат да им помогната на повредените, пренесува Ројтерс.

Во Кенија, последниве месеци имаше повеќе бомбашки напади за кои полицијата ги обвини бунтовниците од групата Шебаб, поврзана со Ал Каеда и нивните приврзаници.

Неколку минути по експлозијата денеска во Најроби, на Твитер страната на Шебаб, излезе информација за страшниот настан, но групата сеуште нема превземено одговорност за нападот.

Би можело да ве интересира

Муслиманската заедница бара брзо да се расветли крвавиот инцидент во џамијата во Тирана

Жарко Настоски

ВИДЕО: Напаѓач со нож избоде петмина луѓе во џамија во Тирана

Жарко Настоски

ВИДЕО: Масакр во Сомалијa – бомбаш самоубиец со кола влета во толпа и уби најмалку 20 луѓе

Жарко Настоски

САД ги отстрануваат Хутите од списокот со терористички групи

Ана Ололовска

Пакистан го ослободи осудениот за обезглавувањето на американскиот новинар Перл

Жарко Настоски

Вашингтон: Пакистан да дозволи САД да организираат судење за убиецот на новинарот Даниел Перл

Жарко Настоски

Leave a Comment

14 − 2 =