Силна експлозија и пожар во фабрика во Тарагона

Од:

Во фабрика во индустриската зона во Тарагона, северна Шпанија, денеска се случи експлозија што предизвика пожар, соопшти каталонската Агенција за цивилна одбрана. Во несреќата повредени се најмалку четворица.

Се претпоставува дека причина за експлозијата е хемиски акцидент.

Се уште нема информации за евентуално повредени луѓе, но граѓаните се предупредени да го избегнуваат местото на експлозијата, да останат во своите домови и да ги затворат прозорците и вратите.

Тарагона се наоѓа на 115 километри југозападно од Барселона.

Би можело да ве интересира

Откриена мрежа на интернет-измамници во Шпанија која украла над 500 илјади евра

А1он

Шпанските власти ги затвараат плажите поради ширењето на Ковид-19

А1он

Во Каталонија задолжително носење маска во јавност во сите ситуации

Ана Ололовска

Студија: Шпанија е далеку од „колективен имунитет“

Ана Ололовска

Во каталонската област Сегрија во карантин ставени 200.000 лица

А1он

Шпанија со план за инвестиции од 150 милијарди евра за закрепнување на економијата

Ана Ололовска