Силен земјотрес во Папуа Нова Гвинеја, издадена тревога за цунами

Од:

Силен земјотрес со јачина од 7,5 степени по Рихтеровата скала ја погоди Папуа Нова Гвинеја, по што е издадена тревога за опасност од цунами за земјата и соседните Соломонски Острови.

Епицентарот на земјотресот е регистриран на 45 километри североисточно од Кокопо, главниот град на папуанскиот остров Источна Нова Британија, на релативно мала длабочина од 10 километри, соопшти Американскиот геолошки институт.

Плитките земјотреси имаат тенденција да предизвикаат повеќе штета на површината на Земјата, но соред Американскиот институт проценетата штета и евентуални повреди ќе бидат ниски поради ретко населената популација.

Во земјотресот, со истиот интензитет, кој минатата година го погоди централниот дел на земјата, загинаа 125 лица, а над 35 илјади останаа без покрив над главата.

Би можело да ве интересира

Два силни земјотреса утринава ја погодија Турција

Силен земјотрес почувствуван во БиХ и Хрватска

Силен земјотрес на Маријанските острови

Ана Ололовска

Умерен земјотрес регистриран во јужниот дел на Мексико

Умерен земјотрес регистриран на грчкиот остров Карпатос

ВИДЕО: Силен земјотрес регистриран на Суматра