Силен земјотрес во Индонезија, издадено предупредување за цунами

Од:

Силен земјотрес со јачина од 7,1 степен по Рихтер ја погоди Индонезија, по што властите издадоа предупредување за можна појава на цунами.

земјотресот е регистриран на длабочина од 45 километри, а со епицентар 138 километри северозападно од островот Тернате, соопшти Американскиот геолошки институт.

Властите соопштија дека регионот најверојатно нема да биде погоден од цунами, но во случај на толку силен земјотрес тоа е вообичаена пракса.

Локалните медиуми соопштуваат дека населението во паника ги напуштило своите домови.

Би можело да ве интересира

Ерупција на вулканот Синабунг во Индонезија

А1он

Индонезија ја престигна Кина по бројот на случаи на Ковид-19

А1он

Најмалку 16 загинати во поплавите во Индонезија, стотици евакуирани

Ана Ололовска

Земјотрес од 6,6 степени во Индонезија

Ана Ололовска

Во Индонезија украдени лични податоци на 230.000 луѓе, кои се тестирале на Ковид-19

Ана Ололовска

Индонезија: Еруптираше вулканот Мерапи

А1он