Силен земјотрес во Индонезија

Од:

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала погоди дел од западна Индонезија, но засега нема извештаи за сериозни материјални штети или повредени луѓе.

Земјотресот е регистриран на 40 километри источно од областа Сингкил во провинцијата Ацех, на длабочина од 37 километри, соопшти Американскиот геолошки институт.

Индонезискиот институт за метеорологија, климатологија и геофизика не издаде предупредување за цунами.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ерупција на вулкан во Индонезија, исфрлен облак од пепел висок два и пол километри

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Еруптираше голем вулкан во Индонезија: Лава тече и до седум километри наоколу

Ана Ололовска

Пожар во складиште за гориво во Индонезија – загинаа 16 лица, се трага по 16 исчезнати

Земјотрес со јачина од 5,5 степени во Индонезија

Горан Наумовски

Земјотрес со јачина од 6,3 степени ја погоди Индонезија

Предраг Петровиќ

Земјотрес со магнитуда од 6 степени според Рихтер го погоди островот Сулавеси во Индонезија

Ана Ололовска