Силен земјотрес во близина на Нова Каледонија

Од:

Силен земјотрес со интензитет од 6,8 степени според Рихтеровата скала денеска погоди област во Јужниот Пацифик во близина на Нова Каледонија, соопшти американскиот Геолошки завод.

За сега нема податоци за евентуална штета или повредени луѓе. Не е издадено ниту предупредување за цунами.

Епицентарот на потресот бил на длабочина од 14 километри.

Би можело да ве интересира

Најмалку 105 лица се повредени во силниот земјотрес што ја погоди Албанија

Татјана Ташкова

Два силни земјотреса утринава ја погодија Турција

Силен земјотрес почувствуван во БиХ и Хрватска

Силен земјотрес на Маријанските острови

Ана Ололовска

Умерен земјотрес регистриран во јужниот дел на Мексико

Умерен земјотрес регистриран на грчкиот остров Карпатос