(ВИДЕО) Силен земјотрес со јачина од 7,6 степени ја погоди Папуа Нова Гвинеја

Од:

Земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди областа на источна Нова Гвинеја во Папуа Нова Гвинеја, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).

dobivaj vesti na viber

Земјотресот се случил на длабочина од 80 километри, пишува EMSC.

Папуа Нова Гвинеја се наоѓа покрај Огнениот прстен на Тихиот Океан, зона особено подложна на земјотреси, каде што се случуваат околу 90 проценти од сите земјотреси на Земјата.

Би можело да ве интересира

Најмалку пет лица загинаа во земјотресот од 7,6 степени што ја погоди Папуа Нова Гвинеја

Горан Наумовски

Три жртви во земјотрес со јачина од 7,6 степени во Папуа Нова Гвинеја

Горан Наумовски

Австралија бара од ЕУ еден милион дози вакцини за Папуа Нова Гвинеја

Ана Ололовска

Силен земјотрес регистриран на Папуа Нова Гвинеја

Ана Ололовска

Силен земјотрес ја погоди Папуа Нова Гвинеја

Ана Ололовска

Силен земјотрес во Папуа Нова Гвинеја

Ана Ололовска