Силен земјотрес регистриран на Тајван

Од:

Земјотрес со интензитет од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран на Тајван.

dobivaj vesti na viber

Земјотресот бил на длабочина од околу еден километар под површината на земјата.

Издадено е предупредување од појава на цунами.

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Би можело да ве интересира

Мили: Америка е подготвена, ако Кина го нападне Тајван, тоа ќе биде дебакл

Горан Наумовски

Си му рекол на Бајден дека прашањето за Тајван е црвена линија за Пекинг

Ана Ололовска

Околу Тајван забележани 44 кинески воени авиони и четири бродови

Пекинг е задоволен од говорот на рускиот лидер: Го цениме ставот на Путин дека Тајван е дел од Кина

А1он

Блинкен: Кина донела одлука да ги засили притисоците врз Тајван

Ана Ололовска

Кина: Не исклучуваме употреба на воена сила врз Тајван

А1он