Силен земјотрес ја погоди турско-иранската граница

Од:

Земјотрес со јачина до 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди турско-иранската граница, уништувајќи куќи во главниот град на иранската провинција, објавија иранските медиуми и Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).

„Според прелиминарните набљудувања на известувачот на Фарс, обемот на уништување на куќи и згради во градот Хој е релативно голем“, објави полуслужбената новинска агенција Фарс.

Земјотресот бил со јачина од 5,6 степени и бил на длабочина од 10 километри, соопшти EMSC. Иранските медиуми јавуваат дека земјотресот бил со јачина од 5,9 степени и ја погодил иранската провинција Западен Азербејџан.

Иранските власти соопштија дека спасувачките екипи се испратени во областа и болниците се ставени во состојба на готовност, објавија државните медиуми.

Би можело да ве интересира

Финска очекува поддршка од Турција за влез во НАТО

Ана Ололовска

Кина, Русија и Иран почнаа со поморски вежби, Москва испрати бродови на Северната флота

Ана Ололовска

ВИДЕО: Југоисточна Турција погодена од големи поплави

Горан Наумовски

11 загинати, 3.500 повредени на фестивалот на огнот во Иран

Горан Наумовски

(ВИДЕО) По земјотресот, Турција зафатена од поплави, има и загинати

Турција наскоро ќе го одбори влезот на Финска во НАТО