Силен земјотрес ја погоди Јапонија, се стравува од цунами

Од:

Земјотрес со интензитет од 7,3 степени според Рихтеровата скала го погоди североисточниот брег на Јапонија.

dobivaj vesti na viber

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета, но издадено е предупредување за појава на цунами.

Околу два милиони домови останаа без напојување со електрична енергија, соопшти Токиската електроенергетска компанија (ТЕПКО).

Јапонската метеоролошка агенција соопшти дека епицентарот на потресот се наоѓал на 60 километри под морето.

Земјотресот го погоди истото подрачје како и во 2011, која потрес со интензитет од девет степени доведе до нуклеарна катастрофа во Фукушима.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Северна Кореја: Заедничките вежби на САД, Јужна Кореја и Јапонија вовед во азиската верзија на НАТО

Ана Ололовска

Топлотниот бран предизвика отежнато снабдување со електрична енергија во Јапонија

Ана Ололовска

САД, Јапонија, Австралија, Нов Зеланд и Велика Британија основаа Пацифичка групација

Катерина Павлова-Николовска

Силен земјотрес го погоди јапонскиот архипелаг Бонин

Ана Ололовска

Врховен суд на Јапонија: Државата не е одговорна за нуклеарната несреќа во Фукушима

Ана Ололовска

Врховен суд на Јапонија: Владата не е одговорна за отштетата за Фукушима

Ана Ололовска