Силен земјотрес го погоди јапонскиот архипелаг Бонин

Од:

Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди далечниот архипелаг Бонин во Јапонија, југоисточно од главниот архипелаг, поради што службите најавија мала промена на нивото на морето.

dobivaj vesti na viber

Земјотресот бил на длабочина од 40 километри, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Јапонската метеоролошка агенција издаде „предвидувања за цунами“, совет што подразбира мали промени во нивото на морето за област околу голем број оддалечени острови, вклучувајќи го и Чичиџи, еден од островите на архипелагот Бонин.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Поради тајфун во Јапонија евакуирани повеќе од 72.000 луѓе

Катерина Павлова-Николовска

Вежби на армиите на САД, Индонезија, Австралија, Јапонија и на Сингапур на островот Суматра

Ана Ололовска

Откажана средбата на шефовите на дипломатијата на Кина и на Јапонија

А1он

Во Јапонија 200.000 луѓе повикани на евакуација по обилните дождови

Горан Наумовски

Јапонија „загрижена“ поради најавата за кинески воени вежби

Високи температури на воздухот во Јапонија