Силен ураган се приближува кон Иран

Од:

Силен ураган се приближува кон областите во јужниот дел на Иран. Се очекува ветрови и големо невреме да го погодат иранскиот брег од Макран на пакистанската граница до Ормутскиот теснец од 30 септември до 4 октомври, соопшти Службата за безбедност на пристаништата и поморската организација на Иран.

– Од 30 септември многу силно невреме ќе ги зафати сите крајбрежни области од Макран и Чабахар до Ормутскиот теснец. Ги повикуваме сите засегнати страни да го имаат предвид нашето предупредување. Бурата ќе трае до 4 октомври, се наведува во соопштението.

Метеоролошката организација на Иран предложи формирање кризен штаб во земјата за носење одлуки поради актуелните услови во крајбрежните провинции Систан и Балуџистан и Хормозган.

Би можело да ве интересира

Оптимизам на претставниците на ЕУ по обновувањето на преговорите за заживување на договорот со Иран

А1он

Израел ги предупреди големите сили: Претпазливо поради нуклеарната уцена на Иран

А1он

Ганц: Поддржувам поширок, посилен и подолготраен нуклеарен договор на светските сили со Техеран

Ана Ололовска

Њујорк тајмс: САД со предупредување до Израел дека нападите врз иранската нуклеарна програма се непродуктивни

Ана Ололовска

Чистач во домот на израелски министер обвинет за шпионажа во корист на Иран

Ана Ололовска

МААЕ верува дека Иран ги зголемува нуклеарните резерви

А1он