Сијарто ја критикуваше Финска поради проширувањето на ЕУ

Од:

Унгарскиот министер за внатрешни работи Петер Сијарто ја критикуваше Финска, која до крајот на месецов претседава со ЕУ, дека не успеа да изврши притисок за проширувањето на ЕУ за време на нејзиниот мандат.

Тој по средба со колеги од Чешка, Полска и Словачка на состанокот на земјите од Вишеградската група, изјави дека еден од „значајните пропусти“ на Европската Комисија во заминување што во октомври не одобрила почеток на пристапни преговори со Република Северна Македонија и Албанија.

– Финска како претседавач со ЕУ, направи огромен пропуст во тој поглед, рече Сијарто и изрази надеж дека новата Европската комисија ќе изврши притисок за проширувањето.

Земјите од Вишеградската група го поддржуваат проширувањето на ЕУ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Минатиот месец 3.000 мигранти се обиделе од Србија да влезат во Унгарија

Унгарската полиција објави снимки како мигранти илегално ја преминуваат границата

Ана Ололовска

Финскиот премиер Анти Рине поднесе оставка поради штрајк во поштата

Ана Ололовска

Вишеградската група бара забрзување на преговорите на ЕУ со земјите од Западен Балкан

Татјана Ташкова

Во Унгарија се обидуваат да влезат се поголем број мигранти

Ана Ололовска

Унгарија покрена обвинение против капетанот на крузерот којшто се судри со брод